Doğa Sürücü Kursları

Her Sürücü Adayı Bizim (Sizin) ve Ailemizin(Ailenizin) Yarınını Belirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Mevcut sürücü belgesi olanlar TEORİK derslerden muaf sayılmaktadırlar.

Trafik 16 , Araç Tekniği 6 , Trafik Adabı 4 ve ilkyardım 8 olmak üzere toplam 34 saat ders verilir.

Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz

Toplam 60 dakikadır ve 14.00 de başlar.14:00 1 dk. geçe kursiyer sınava alınmaz.

Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa , toplam 4 sınav hakkınız var.

Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün belirlediği okullarda yazılı sınav , direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir. ehliyet sağlık raporu veren hastaneler İstanbul’da Sürücü Olur Raporu Veren Bazı Özel Kuruluşlar;

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Kurs başlangıç tarihinden itibaren alınan sağlık raporu ,sabıka kaydı,nüfus cüzdanı örneği ikametgahın üzerinde yazan tarih itibari ile 2 yıl süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ,sabıka kaydı,nüfus cüzdanı örneği ikametgahın yenilenmesi gerekir. Eski raporlar ve belgeler atılmadan yenileri ile Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bulunan Trafik Tescil Bürosuna gidilir.

Başarı puan barajı 100 üzerinden 70’tir. 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.

Yeni yasa ile Kursiyerler geçici ehliyet alacaklar 2 yıl sonunda geçmişe bakılıp 60 ceza puanı ve 4 kez kırmızı ışıkta geçmemiş, ölümlü bir trafik kazasına karışmamış ise asıl ehliyetine sahip olacak.

Kursiyer yazılı sınava girecek ise 70 TL Ziraat Bankasına,Vakıflar Bankasına veya Halk bankasına Teknolojiler Genel Müdürlüğü hesabına yatırıp dekontu muhakkak kursa ulaştırmak zorundadır. (Bu hesap her sınavdan 40-45 gün önce açılıyor ve belli süre sonra kapanıyor. Bu Bilgiyi cep telefonunuza mesaj olarak atmaktayız)

70 TL bankaya yatırmak için son günü kaçıran kursiyer kursa kayıt olsa dahi sınava giremiyor veya yatırsa da dekontu kursa ulaştırmaz ise yine sınava giremiyor.Dekontlar kursa gelen denetmen tarafından tek tek incelenip sınav giriş kartları denetmen tarafından imzalanmaktadır. Kurs, kursiyerin kaydını dekont numarası ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmektedir.

Sınava girilse de girilmese de 70 TL her sınav için ayrı ayrı yatırılır.

Kursiyer sağlık raporu almak zorundadır. Özel sağlık kuruluşlarından alınan belge ortalama 50 TL dir. Devlet hastanelerinde bu rakam 2 veya 3 katına kadar çıkmaktadır.Daha avantajlı ve rahat sağlık raporu almak için kursumuzla irtibata geçebilirsiniz.

Hayır, tüm ücretleri yatırdıysanız , başka ücret ödemek zorunda değilsiniz.

Sertifikasını aldığı sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki trafik tescil bürosuna gidecek, burada bulunan vergi dairesi elemanına harç parasını yatıracak makbuzla birlikte evrakları yetkili polise teslim edip kart parasını ödeyecektir.

Ehliyeti var iken Engelli duruma düşen kişiler önce bir devlet hastanesinden “H Grubu Sürücü Olur” sağlık raporu alarak ehliyetlerini aldıkları Trafik Tescil bürolarına 1 resimle müracaat edeceklerdir.

H ehliyeti alırken motordan muaf olan kursiyer B/E alacaksa sadece Motor dersinden sınava girecek ve öncelikle bu durumunu Devlet Hastanesinden alacağı sağlık raporu ile belgeleyerek sürücü kursuna müracaat edecektir.Alacağı ehliyet grubu için motordan yazılı ve Direksiyon sınavına girecektir.

Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 2 hafta sonra direksiyon sınavının olacağı haftanın başında açıklanmış olur.

Ehliyet de en büyük ehliyetin tarihi yazar. E sınıfı büyük kabul edilir. E’nin tarihi yazar. E’ si var D alıyorsa E’ nin, D’si var E alacaksa yine E’ nin, A2/B si var E’ nin gibi..

Yanar, Kursiyer sınav hakkını elde ettikten sonra sınavına girmek zorundadır. Eğer giremediyse hakkı yanar. Ancak sağlık raporu ile durumunu belgelerse hakkı yanmaz. Kurs temsilci ücretini yatırmış ise kursiyerde kursa geç bildirimde bulunmuş ise kurs ücreti talep eder.

Kursiyerin keyfi yada zaruretten sınava girememesi kursun sorunu değildir. Kursiyerlerin sınav listeleri İlçe Milli Eğitimden gelmekte ve temsilci ücretlerinin yatırılması istenmektedir. Ancak, yazılıda dekont süresi içinde, direksiyonda da sınav sonuçları açıklandığında sağlık sorunu varsa, bu belgelenmelidir sorun olmaz.Dolayısı ile kursun haberi yoksa yada listeler çıkmışsa kurs temsilci ücretini yatırmak zorundadır.